Bezbarier UJEP

Univerzitní centrum podpory pro studenty se SP
Pasteurova 3, Ústí nad Labem
T: +420 702 202 477, E: poradenskecentrum@ujep.cz
konzultační hodiny: po–pá 9:00 –15:00

Vědecká knihovna UJEP

Pasteurova 5, Ústí nad Labem
T: +420 475 286 024-5
W: http://knihovna.ujep.cz
GPS: 50.6653417N, 14.0244889E

Částečně přístupný objekt

Základní přehled přístupnosti

Obtížný povrch, terén Obtížný sklon Bezbariérový přístup hlavním vchodem Bezbariérový vstup bočním vchodem Schody Točité schodiště – není k dispozici Výtah Plošina nebo výtah – není k dispozici Rampa nebo lyžiny – není k dispozici Průjezd zúženým místem – není k dispozici Bezbariérová toaleta Upravená toaleta – není k dispozici Standardní toaleta

Uživatelský popis objektu

V budově Vědecké knihovny UJEP se nachází místnost volného výběru knih, kanceláře vedení knihovny, administrativní zázemí a místnosti skladů knih, objekt Literární kavárny Fokus a univerzitní knihkupectví. Pro veřejnost jsou určeny pouze prostory v nejvyšším podlaží, kde je umístěn prostor volného výběru, dále Literární kavárna Fokus v přízemí budovy a univerzitní knihkupectví v prvním podzemním podlaží.

Vstup

Přístupové cesty a venkovní komunikační prostor mají povrch z mozaikové dlažby. Před hlavním vstupem je mírný příčný sklon (až 4 %). Hlavní vchod do pětipodlažní budovy Univerzitní knihovny UJEP je v přízemí ze severní strany z přístupové komunikace od nových pavilonů F. Vstupní dveře jsou dvoukřídlé (hlavní křídlo šířka 93 cm, vedlejší křídlo šířka 68 cm) a otevírají se mechanicky směrem ven. Dveře mají zvýšený práh 6 cm.Zvonková signalizace u dveří chybí. Ze zádveří (šířka 200 cm, hloubka 209 cm) vedou do interiéru další dvoukřídlé dveře (hlavní křídlo šířka 93 cm, vedlejší křídlo šířka 68 cm), které se otevírají mechanicky směrem ze zádveří. V přízemí je i zboku budovy umístěn vstup do Literární kavárny Fokus vstupními jednokřídlými dveřmi o šířce 91 cm.

Studenti univerzity mohou pro přístup do budovy Univerzitní knihovny UJEP využít i suterénní vedlejší vstup z prostoru Studentského náměstí před Rektorátem UJEP a budovou přednáškových sálů UJEP. Přístupová cesta má povrch z mozaikové dlažby. Vstupní dveře jsou jednokřídlé šířky 93 cm a mají zvýšený práh 6 cm.

Tento vstup je uzamčený, je opatřen zvonkovou signalizací s popisem a zařízením interkom k možnosti zajištění asistence od výpůjčního pultu volného výběru. Vedle tohoto vstupu je umístěn vstup do univerzitního knihkupectví jednokřídlými dveřmi šířky 91 cm.

Všechny vstupy jsou obtížně otevíratelné, je potřeba pomoci asistenta.

Interiér

Manipulační prostor v prostoru volného výběru je dostatečný. Průchody v celém objektu jsou širší než 90 cm. V univerzitní knihovně je snížený výpůjční pult ve výšce 74 cm, informační pult je ve výšce 107 cm. Informační kiosek – elektronický katalog knihovny je výškově nastavitelný. Průjezd mezi jednotlivými regály je 125 cm s dosažitelností na 3 police. Prosklené studovny jsou přístupné bezprahovými dveřmi o šířce 80 cm, podjezd u odkládacích stolů je 67 cm stejně jako u volně stojících stolů v interiéru volného výběru.

V přízemí objektu se nachází prostor Literární kavárny Fokus ( šířka dveří 91 cm ). Ta je přístupná dvěma samostatnými vchody, oba s jednokřídlými vstupními dveřmi šířky 91 cm a prahy 5cm.

Univerzitní knihkupectví umístěné v suterénu objektu je přístupné ze Studentského náměstí jednokřídlými dveřmi o šířce 91 cm. 

Výtah

Budovu výškově propojují dva výtahy. Jeden spojuje suterén s prostorem volného výběru knihovny. Manipulační prostor před výtahem je dostatečný. Dveře výtahu jsou automatické (šířka 90 cm). Klec (šířka 101 cm, hloubka 165 cm) je vybavena madlem (výška 90 cm) a zrcadlem na čelní stěně, dále sklopným sedátkem. Ovladač na nástupních místech je ve výšce max. 110 cm, maximální výška ovladačů uvnitř klece je 110 cm.

Druhý výtah spojuje druhé podzemní podlaží s prostorem volného výběru a je přístupný od hlavního vstupu. Manipulační prostor před výtahem je dostatečný. Dveře výtahu jsou automatické (šířka 90 cm). Klec (šířka 101 cm, hloubka 208 cm) je vybavena madlem a zrcadlem na čelní stěně, dále sklopným sedátkem. Ovladač na nástupních místech je ve výšce max. 110 cm, max. výška ovladačů uvnitř klece je také 110 cm. 

Hygienické zázemí

Přístupné toalety (dveře šířka 80 cm; kabina šířka 168 cm, hloubka 191 cm) jsou k dispozici ve 3. patře budovy v prostoru volného výběru. Jednokřídlé dveře do WC jsou označené a otevírají se mechanicky směrem ven. Přístup k míse z pohledu od vstupu do kabiny je zleva. Prostor pro vozík vedle WC mísy je dostatečný (šířka 101 cm). Toaletní mísa je vybavena jedním sklopným a jedním pevným madlem. Druhá toaleta je identická, pouze zrcadlově otočená.

Parking

Vyhrazené parkovací stání není v blízkosti vstupu hlavního ani vedlejšího k dispozici